Ki akar ma már 8-4-ig dolgozni? Törzsidőt írni, nemszeretem feladatokkal, szűk mozgástérrel dolgozni? Egyre inkább úgy tűnik, hogy senki. Ez derült ki legalábbis a hétvégi, World of Work Moonshot versenyen, ahova a legkülönbözőbb korú és foglalkozású emberek jöttek el, hogy alapjaiban forgassák fel a munka világát. Erre 24 órájuk volt.
Péntek dél van, őrült meleg. A versenyzők azonban jóval a kezdés előtt már ott toporognak a Microsoft Magyarország előterében. Különböző korú és foglalkozású emberek, akikben egy a közös: ötletelni jöttek arról, hogy ők, hogyan változtatnák meg a munka világát. Versenyező csak az lehetett, aki beküldött erre a kérdésre egy ötletet. Jakus Vivien projektvezető segítségével mindenki gyorsan csatarendbe áll: húznak egy színt, és a random összeálló csapatok már egymással ismerkednek.
A paletta széles: van itt tanár, egyetemista, freelancer, blogger, újságíró, programozó, coach, hr-es, szervezetfejlesztő, egyéni vállalkozó, könyvelő, jövő kutató és jogász is. A csapatoknak csak néhány órájuk van arra, hogy a mentorok vezetésével egy jövőbe mutató ötletet találjanak, azt kidolgozzák, és prezentálják a zsűrinek. Az első este a 14 csapatból csak 8 marad, a zsűri záporozó kérdéseivel nehéz felvenni a versenyt. De mindenki lelkes, fűti a tettvágy és az alkotás láza, és a zsűriben lévő partnercégek vezetői is érzik, hogy végre megmozdult valami. Az egyik zsűritag, Pottok Judit szakmai blogján ír azokról az újító ötletekről, amelyeket ő is beküldött a World of Work Moonshot versenyre.
A továbbjutókra újabb közös munka vár. Két csapatot összeolvasztott a zsűri, hogy együtt dolgozzanak tovább egy ötleten, ők először egymással ismerkednek. Van, aki a családjához siet, a többiek a silent discoba. A Graphisoft parkban ugyanis a Microsoft mellett az SAP és a AIT Budapest is kitárta a kapuit, hogy helyet adjon a versenynek és a csapatoknak. Az éjszaka nem is olyan hosszú, főleg azoknak, akik a hajnali jógán követik az egyik mentor, a 30-as nyugdíjas blogger, Takács Szabolcs utasításait. Hát igen, a kép szerint megérte felkelni...
A nyugalmas percek után megint zsúfolt órák jönnek: Uzsák Éva Virág, az Aon Hewitt PR és Innováció vezetője, a verseny egyik ötletgazdája és lelke összehívja a csapatokat, akik új mentort kapnak, hogy azok friss szemmel, más szemszögből segítsék a munkájukat. Még nincs dél, amikor a Videosquare jóvoltából megkezdődik az élő közvetítés az Aon Hewitt Magyarország közösségi oldalán.
A dobpergés most elmarad, jöjjenek a nyertes ötletek! A verseny győztese, a Know House projekt lett. Az ötlet alapját az adta, hogy a csapat tagjai szerint az oktatási rendszer lassan, és elavultan reagál a munkaerőpiaci igényekre, noha folyamatosan új, és új szakmák jönnek létre. A másik cél, hogy növelje az egyén felelősségvállalását saját fejlődése iránt. Ezért az ötletgazda csapat azt vállalja: összehozza az embereket bármely generációból az online és valós térben is, ahol a tudásukkal fizetnek. Aki tanít, tanulhat is. Így ismerheti meg a barkácsolás alapjait egy kitűnő fiatal programozó, aki majd saját ismereteit adja át egy másik tanulni vágyó embernek. Középtávon építenének a folyamatosan fejlődő technológiákra, illetve szeretnék idővel bevonni az államot és az oktatási rendszert is, hogy ez a tudástér országos hálózattá fejlődhessen, és forradalmasítsa a tanulás módját.
A két elődöntős csapatból összevont, és végül a második helyen végzett Atomic Work koncepciójának alapjául az szolgált, hogy a csapattagok szerint ma alacsony az elkötelezettség és magas a fluktuáció a nagyvállalatoknál. Sokan nem találják a helyüket a munkaerőpiacon és szívesen kipróbálnák magukat másik munkakörökben, de ezt csak úgy tehetik meg, ha munkahelyet váltanak. Az emberek gyakran nem azt csinálják, amihez a legjobban értenek, bebetonozódnak egyes pozíciókba, amit valójában nem is szeretnek. Legtöbbször a fizetés sem érték, hanem munkaidő alapú. A csapat ezekre a problémákra próbált megoldást hozni egy új rendszer kidolgozásával.
Az Atomic Work részeire bontja a vállalaton belüli feladatokat azáltal, hogy az elvégzésükhöz szükséges kompetenciákat, képességeket rendel, és a munkavállalókhoz is listázza a készségeiket. A rendszer a kettőt párosítja össze, így mindenki változatos típusú feladatokra jelentkezhet motivációjától, érdeklődésétől függően a képességeinek megfelelően. A koncepció bevezetésével alapjában véve felrobban a mai kötött szervezeti struktúra, megszűnnek a silók és a klasszikus értelembe vett pozíciók. Az új kollégák felvétele a rendelkezésre álló készségeik alapján történik, így a pályakezdőknek is lehetőségük van egy cégen belül megtalálni a saját útjukat. A rendszer olyan algoritmusokkal fog működni, amely gondoskodik arról, hogy minden feladat kiosztásra kerüljön és jelzi azt, hogy milyen kompetenciákból van hiány a vállalatnál.
Hatékony és örömteli foglalkoztatási jogviszony, amely 2020.02.02-től mindenkinek alanyi jogon jár majd. Ezt ígéri legalábbis a különdíjas Mozaik Ökoszisztémát megálmodó csoport, akik szerint mindenki az adókártyájának igénylésével együtt jogosulttá válik egy olyan foglalkoztatási jogviszonyra, amely felülírja a jelenlegi munkavállalási és egyéni vállalkozói struktúrát. Az elképzelés szerint a jelenlegi munkakörök modulokra/projektekre, azaz mozaikokra lennének felosztva, így a jövőben már nem a klasszikus 9-5-ig munkakörökre pályázhatnánk, hanem részfeladatokra és kisebb-nagyobb projektekre. Így lenne megvalósítható az, hogy valaki egyszerre lehessen webgrafikus 6 órában, cukrász 2 órában és esetleg ügyvezető további 3 órában egy nap. Vagy épp kismamaként csupán 2-4 órás feladatokat lásson el. A Mozaik Ökoszisztéma megálmodói szerint ez a rendszer nem csupán kifehérítené a gazdaságot, de motivált dolgozókat és valóban hatékony munkavégzést eredményezne.
Több döntős ötletre tűntek fogékonynak a zsűriben helyet foglaló nagyvállalatok HR és kommunikációs vezetői. Ilyen volt például a Digitális pszichoprofil ötlet, amely egy olyan komplex megoldás, ami kérdőív, hangelemzés, kamerás érzelemfelismerés alapján, mesterséges intelligencia segítségével elemzi és azonnali visszajelzést ad a vezetőknek a csapatuk érzelmi állapotáról.
A versenyt életre hívó cég vezetője szerint a kísérletezés volt az elsődleges cél, hogy sok jó ember egy helyen gondolkozzon olyan problémákon, amit a szilícium völgy nagy gondolkodói sem tudnak megoldani. - Nem egy újabb startup versenyt akartunk, hanem olyan gondolkodókat összehozni egy terembe, akik hatást szeretnének elérni és változást. És fantasztikus látni, hogy sikerült – mondta Veres Rita, az Aon Hewitt Magyarország cégvezetője. A három nyertes ötletet a nagyközönség is viszont láthatja október 26-án, a jövő munkahelyeiről szóló HR Festen.
- Inspiráció és közösségi szellem jellemezte a 24 órás versenyt, ahol a sokszínűség, hogy mindenki máshonnan jött, nagy előnyére vált a csapatoknak. Szerintem jó olyan kezdeményezésekbe belevágni, ami túlmutat a cégeken és a közösségeken. Több olyan ötletet is hallottunk a versenyen, amelyet szívesen megvalósítunk majd a Budapest Banknál - mondta Kelevéz Viktória, a bank szenior emberi erőforrás menedzsere. Mészáros Mariann, az IT Services Hungary ügyvezető-és HR igazgatója szerint nem csak a díjazottak között vannak olyan ötletek, amelyeket be tudnak építeni a cég életébe. - Nagyon tetszettek azok a megoldások, amelyek a mindennapi létünket és állapotunkat mérik fel. A verseny olyan témát feszeget, amelyek évek óta a HR szakmában is napirenden vannak, és most konkrét ötletek jöttek erre - mondta.
- A 24 órás Aon Moonshot verseny leginkább a saját gondolataimban adott inspirációt: elgondolkodtatott, hogy mire érdemes fókuszálni, és mire nem. Sok ismerős arcot láttam a résztvevők között, ami nekem azt jelenti, hogy van egy fixnek mondható közösség, aminek ötleteire, javaslataira inspiráló megközelítésére újra és újra számítani lehet – mondta Friedl Zsuzsanna, a Magyar Telekom humán erőforrás vezérigazgató-helyettese. Varga Zsigmond, az SAP üzletfejlesztési vezetője szerint az az energia szint, amivel a résztvevők belevetették magukat a feladatokba, nagyon hiányzik a munkahelyekről. - A Digitális pszichoprofil ötlet nagyon tetszett, mert a nagyvállalatoknál, ahol mátrix szerűen dolgoznak az emberek, fontos látni, hogy hogyan érzik magukat a munkavállalók akkor is, ha fizikailag esetleg nem találkoznak egymással. Szerintem ez nálunk is könnyen apró pénzre váltható - mondta. Verő Barbara, a Nestlé Hungária HR igazatója szerint érzékenyek voltak a versenyzők a problémára, és nagyon jól fogták meg azt. Az, hogy különböző kompetenciájú emberek kerültek a csapatba, nagyon jót tett a versenynek – mondta.
Érdekel, hogy egyes előrejelzések alapján látva azt, hogy milyen készségekre lesz szükség akár 5 év múlva a munka világában, hogyan tudjuk már most ezekre elkezdeni a felkészülést. A Moonshot versenyt például egy kiváló felkészülési formának tartom – mondta Szentpétery Boglárka, a Microsoft Magyarország HR vezetője. A zsűriben helyet foglalt még Andor László, a Budapesti Corvinus Egyetem tanszékvezető docense, Pottok Judit, az Eon vezető HR partnere, Gásper Ferenc, a McDonald’s HR igazgatója, Tóth Gergely, a HR Fest alapítója, Horváth Ádám, a Centrál European Startup Award képviseletében, Sümegi Zsuzsanna, az IT Services Hungary kommunikációs igazgatója, Szelcki Zsolt global HR expert, Frankó Csuba Dea, a Spark Institute at IBS vezetője és Bálint Viktor, BnL BnL Growth Partners managing partnere.